E Premte, 15 Dhjetor 2017

1445312526refugj-kroShtimi i fluksit te emigranteve ka intesifikuar paralelisht edhe akuzat mes vendeve te Europes Lindore te cilat jane pjese e rrugkalimit te refugjateve. Kroacia pasi hapi kufirin per njerezit qe vinin nga Serbia, e mbylli ate ne mbremje per ta rihapur serish pas disa oresh.
Refugjatet qe kerkojne te kalojne ne Slloveni ankohen per te ftohtin si dhe per sjelljen e forcave te rendit.
“Ka nje numer te madh njerezish qe kerkojne te marrin autobusin. – shpjegon nje emigrante- Askush nuk do te fle ketu. Nuk ka tenda ku mund te qendrojme per te kaluar naten. Ketu situate u be e rremujshme dhe nje ushtar leshoi gaz lotesjelles ndaj te gjitheve ne”
Nga ana tjeter Lubiana akuzohet se po kalon me pikatore refugjatet, ashtu ikurse Viena. Zyrtarët sllovenë deklaruan se ky vend nuk do të pranonte më shumë se 2500 refugjatë në ditë, ndërsa kritikuan Kroacinë se lejonte që t’i afroheshin kufirit grupe të mëdha refugjatësh.Nga Serbia ku me mijera refugjate presin ne kufi per te hyre ne Kroaci dhe me pas ne Slloveni, vjen alarmi i autoriteteve te cilet flasin per kushte te veshtira ne shi dhe balte, te cilat e bejne te veshtire pritjen.

Valuta


Vlerat e këmbimit merren minute pas minute nga Yahoo Finance
Vlera:
Nga:
Në: