E Mërkurë, 22 Nëntor 2017

luan-omari-2102011

Konstitucionalisti Luan Omari sugjeron zëvendësimin e shtatë anëtarëve të KQZ me të përzgjedhur nga rrethi i gjyqëtarëve, si variantin më të mirë të menaxhimit të zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2013. Sipas tij, komisionet e zgjedhjeve duhet të jenë apolitike dhe opsioni më i mirë për të realizuar këtë është që të përzgjidhen nga rradhët e konferencës së gjyqëtyarëve. Rasti i Lituanisë apo Bjellorusisë, ku zgjedhjet certifikohen nga gjykatat sugjerohet nga Omari të adaptohet edhe në Shqipëri.

Më shumë...

berisha-korce

Nga Korca ku ndodhej për një inagurim rruge kryeministri Sali Berisha akuzoi kreun e Partisë Socialiste Edi Rama se është duke bllokuar integrimin, duke mos votuar ligjet që kërkojnë shumicë të cilësuar.

Më shumë...

 berisha-mbledhje grupiKryeministri Sali Berisha e konsideron ftesën e kryesocialistit Edi Rama si skenar, të cilin ai po e përdor përpara kongresit të partisë për t`i shpëtuar humbjes së zgjedhjeve të 8 majit. Në mbledhjen e grupit kuvendor demokratë, Berisha i kërkoi opozitës që brenda kësaj jave të ngrejë komisionin parlamentar për reformën zgjedhore.

Më shumë...

Më shumë artikuj...

Faqe 2267 nga 2268

2267

Valuta


Vlerat e këmbimit merren minute pas minute nga Yahoo Finance
Vlera:
Nga:
Në: