E Hënë, 19 Shkurt 2018

babaiNje baba 29-vjeçar deshperohet mbi varrin e dy vajzave te tij binjake. Ato jane midis 86 viktimave te sulmit kimik te se martes ne Idlib te Sirise. Ai i ka varrosur me duart e tij pas sulmit qe mori jeten edhe te bashkeshortes se tij si dhe te tre niperve.

Nderkohe ne Idlib po qahen te vdekurit, fuqite nderkombetare po hetojne per ngjarjen. Fillimisht duke ngritur akuza:
“Nu ka dyshime qe regjimi sirian i Bashar Al Assad pas ketij sulmi te tmerrshem. Dhe ka ardhur koha qe ruset te rishikojne mbeshtetjen qe po vazhdojne ti japin regjimit te Assad” – deklaroi sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson. Gishti drejtohet ndaj Rusise, duke thene se ashtu sikurse Irani nuk eshte i interesuar per paqen ne Siri, edhe nga ambasadroja amerikane ne OKB. “Nese nuk nderhyn OKB mund ta bejme ne.” – tha Niki Hallei.  Por per Mosken keto akuza jane te gjitha te paverteta:
Voice Over Maria Zakharova – zedhenese e ministrise se jashtme ruse
“Per fat te keq pa u perpjekur realisht te kuptojne se cfare ka ndodhur, por duke u bazuar vetem ne lajme false dhe histori te sajuara, Shtetet e Bashkuara, Mbreteria e Bashkuar dhe Franca po mundohen serish te imponohen duke kerkuar te kalojne nje draft rezolute te re teresisht antisiriane”
Ne draft rezoluten e kundershtuar nga ruse kerkohej qe Assad te bashkepunonte per hetimet mbi sulmin kimik duke dhene akses te plote ne bazat e te gjithe regjimit ushtarak sirian per te mesuar se kush eshte pergjegjes dhe per cfare.

Valuta


Vlerat e këmbimit merren minute pas minute nga Yahoo Finance
Vlera:
Nga:
Në: