E Hënë, 19 Shkurt 2018

Tillerson-daily-sun-599x356Administrata e Trump eshte nje hap larg te qenurit operative plotesisht. Komisioni i Jashtem i Senatit Amerikan ka miratuar edhe pse vetem me nje vote kunder detyren e sekretarit te shtetit per Rks Tillerson, ish president i Ekzon Mobail i zgjedhur nga Donald Trump. Nje emerim i shume kontestuar nga demokratet te cilet e gjykojne detyren e Tillerson si zhberje te gjithe perpjekjeve te administrates Obama per te nisur negociatat me sipermarresit per energjine e gjelber. Kandidatura e tij duhet te kaloj perfundimisht per votim ne Kongres ku republikanet nuk duhet te gjejne veshtiresi per ta kaluar pasi kane shumicen.  
Nderkohe definitive eshte konfirmimi per kreun e ri te CIA-s, Majk Pomepo. Ish deputet i Kansas i diplomuar ne Harvard me disa vite sherbimi aktiv ne ushtri, Pompeo eshte nje eksponent i Tea Party dhe anetar i perjetshem i Koorporates se Armeve te Zjarrit. Nje tjeter figure kyce ne administraten e Trump qe besohet se eshte zgjedhur per te dobesuar nismen politike te trasheguar nga presidenca Obama ne luften kunder shperndarjes se armeve te zjarrit.

Valuta


Vlerat e këmbimit merren minute pas minute nga Yahoo Finance
Vlera:
Nga:
Në: